Autotosaserwis.com

boxy

samochody dostawcze

SERWIS I NAPRAWA

SAMOCHODÓW DOSTAWCZYCH
autokar

SERWIS I NAPRAWA

AUTOKARÓW
ciągnik z naczepą

SERWIS I NAPRAWA

SAMOCHODÓW CIĘŻAROWYCH

Najczęstsze usterki eksploatacyjne samochodów ciężarowych

usterki eksploatacyjne samochodów ciężarowych

Samochody ciężarowe narażone są na bardzo intensywną eksploatację zarówno podczas jazdy po różnego rodzaju drogach, jak i przy załadunku i rozładunku. Z tego też powodu nawet najbardziej zadbane i regularnie serwisowane pojazdy mogą ulegać mniej lub bardziej poważnym usterkom. W tym artykule podpowiemy, jakie są najczęstsze przyczyny problemów, a także w jaki sposób zmniejszyć ryzyko wystąpienia awarii.

Najczęstsze przyczyny usterek

Przyczyn awarii samochodów ciężarowych jest wiele, jednak można wyróżnić kilka najczęściej występujących. Przede wszystkim problemy mogą wynikać z powodu nieodpowiednio zabezpieczonej przyczepy lub zbyt dużego obciążenia, które przekracza wartości przewidziane dla konkretnego modelu pojazdu. Niekorzystny wpływ na sprawność techniczną samochodu może mieć również bardzo intensywna lub nieodpowiednia eksploatacja. Trzeba pamiętać, że bardzo duże znaczenie odgrywa umiejętny sposób jazdy kierowców. To także istotny czynnik, który może wpływać na wydłużenie żywotności podzespołów i zminimalizowanie ryzyka kosztownych usterek.

We współczesnych pojazdach ciężarowych dość problematyczny bywa układ elektryczny. To właśnie z powodu usterek tego układu kierowcy niejednokrotnie muszą korzystać z pomocy drogowej podczas trasy. Do innych przyczyn zaliczamy też kłopoty ze stanem ogumienia lub uszkodzenia opon. Nierzadko zdarzają się też awarie akumulatora, silnika alternatora, rozrusznika czy układu chłodzenia. Wszystkie te kłopoty wiążą się z koniecznością zatrzymania pojazdu i dokonania stosownych napraw.

Jak uniknąć problematycznych i kosztownych napraw?

Każdy właściciel pojazdu ciężarowego powinien dążyć do tego, aby zminimalizować ryzyko problemów, jakie mogą wystąpić na trasie. Podstawą są regularne przeglądu samochodów. Podczas przeglądu specjaliści sprawdzą i ocenią poszczególne podzespoły ciężarówki, identyfikując ewentualne usterki, które w przyszłości mogą doprowadzić do poważniejszych awarii.

Jednocześnie w przypadku wystąpienia jakichkolwiek kłopotów ze sprawnym działaniem pojazdu, warto korzystać z usług wyłącznie profesjonalnych serwisów samochodów ciężarowych. Nie powinniśmy dokonywać napraw w zwykłych warsztatach samochodowych. Aby poradzić sobie z różnego rodzaju awariami ciężarówek, konieczna jest nie tylko stosowna wiedza, ale również dostęp do specjalistycznych narzędzi.

 

,