Autotosaserwis.com

boxy

samochody dostawcze

SERWIS I NAPRAWA

SAMOCHODÓW DOSTAWCZYCH
autokar

SERWIS I NAPRAWA

AUTOKARÓW
ciągnik z naczepą

SERWIS I NAPRAWA

SAMOCHODÓW CIĘŻAROWYCH

Klimatyzacja w autobusach. Co warto wiedzieć?

klimatyzacja autobus

Dla młodszych osób klimatyzacja w autobusach jest już standardem. Starsze pokolenia pamiętają jednak czasy, gdy podróżowało się autokarami zapełnionymi co do ostatniego miejsca stojącego, w których w upały nie zawsze dało się otworzyć okna. Obecnie większość właścicieli flot autobusowych bardzo dba o to, aby systemy klimatyzacji w ich pojazdach pracowały wydajnie, a firma miała opinię nowoczesnej i dbającej o komfort klientów. Co warto wiedzieć o „klimie” w autobusie?

Klimatyzacja do zadań specjalnych

Zacznijmy od tego, że klimatyzacja w autobusach nie różni się bardzo od systemów, które spotykamy w samochodach osobowych. W instalacji klimatyzacji autobusowej znajduje się więcej elementów, a sam układ jest nieco bardziej złożony. Jest ona jednak o wiele bardziej obciążona. Jeśli chodzi o autobusy miejskie, system klimatyzacji to często dwa oddzielnie układy: jeden do chłodzenia kabiny kierowcy, a drugi – pasażerów. Pamiętajmy, że klimatyzacja w autobusach w sezonie pracuje prawie bez przerwy, wymaga więc specjalnego traktowania.

Kontrole i naprawy

Serwis busów zazwyczaj obejmuje kontrolę systemu klimatyzacji. Specjaliści twierdzą, że „klima” w autobusach powinna być sprawdzana i serwisowana co pół roku. Raz do roku należy jej zafundować dokładny przegląd. Podczas niego serwisanci muszą odessać czynnik chłodzący, wytworzyć próżnię i napełnić układ od nowa świeżym czynnikiem. Podczas takiego przeglądu specjaliści powinni też ocenić stan osuszacza, parownika, chłodnicy i szczelność całego układu. Zazwyczaj coroczny serwis obejmuje też tzw. ozonowanie. Jego celem jest pozbycie się grzybni z kanałów wentylacyjnych, dzięki czemu klimatyzacja nie wytwarza przykrego zapachu podczas pracy. Solidny serwis klimatyzacji autobusowej może trwać nawet kilka godzin. Aby klimatyzacja pracowała bezawaryjnie, kierowcy autobusów muszą pamiętać o tym, by włączać ją także w zimie. Jeśli nie będzie używana przez kilka miesięcy, po włączeniu może ulec uszkodzeniu. Pamiętajmy, że klimatyzacja nie tylko schładza, ale też osusza powietrze. Wpływa ono pozytywnie na stan wnętrza autobusu zwłaszcza w wilgotne dni.

,