Autotosaserwis.com

boxy

samochody dostawcze

SERWIS I NAPRAWA

SAMOCHODÓW DOSTAWCZYCH
autokar

SERWIS I NAPRAWA

AUTOKARÓW
ciągnik z naczepą

SERWIS I NAPRAWA

SAMOCHODÓW CIĘŻAROWYCH

Kara za spanie w kabinie TIRa

spanie w tirze

Spanie w kabinie TIR-a? Kiedyś był to sposób na odpoczynek bardzo często praktykowany przez polskich kierowców samochodów ciężarowych. Obecnie jednak można za to zapłacić surową karę.

Spanie w kabinie TIR-a = łamanie przepisów o odpoczynku

Kierowcy oraz firmy transportowe muszą przestrzegać najważniejszych zasad dotyczących odpoczynku. Od grudnia 2017 r. (po wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej) w krajach UE obowiązuje bezwzględny zakaz spędzania w TIR-ach odpoczynków regularnych, tygodniowych. Przerwa trwająca min. 45 godzin musi odbywać się w miejscu zapewniającym warunki porównywalne z hotelowymi. W niektórych państwach takie zasady obowiązywały już wcześniej. Było tak m.in. we Francji, Belgii, Holandii, Niemczech, Włoszech czy Anglii. W Polsce z kwestiami odpoczynku kierowców TIR-ów bywa różnie.

Nieco bardziej restrykcyjne przepisy oraz konieczność rezerwacji miejsca w hotelu dla kierowców wciąż traktowane jest jako utrudnienie w pracy (sądzą tak nawet sami kierowcy). Trzeba jednak pamiętać, że jest to rozwiązanie, które ma podnieść poziom bezpieczeństwa na drodze. Odpoczynek w kabinie pojazdu ustawionego na przydrożnym parkingu, bez odpowiednich warunków socjalnych, często w nieznośnym upale czy mrozie, nie może się równać z odpoczynkiem w wygodnym hotelu.

Jakie kary za spanie w samochodzie ciężarowym?

Karze podlegają przede wszystkim kierowcy, którzy zostali “przyłapani” na spaniu w kabinie TIR-a. Co więcej, inspektorzy mogą teraz wystawiać kary nawet do 28 dni wstecz. Kierowcy w takich przypadkach są zobligowani do przedstawienia dokumentów potwierdzających korzystanie z hotelu. Najwyższe kary mogą sięgać nawet 30 tys. euro.

Standardowo kontrolerzy francuscy wypisują mandaty w wysokości od 2000 do 4000 euro. W Belgii można dostać karę 1800 euro, przy czym dokonując natychmiastowej wpłaty można liczyć na rabat. W Niemczech zdarzył się przypadek, że mandatem 1500 euro została obciążona nie tylko firma przewozowa, ale również sam kierowca, którego obciążono mandatem w wysokości 500 euro.

 

,