Autotosaserwis.com

boxy

samochody dostawcze

SERWIS I NAPRAWA

SAMOCHODÓW DOSTAWCZYCH
autokar

SERWIS I NAPRAWA

AUTOKARÓW
ciągnik z naczepą

SERWIS I NAPRAWA

SAMOCHODÓW CIĘŻAROWYCH

 Jak samodzielnie dbać o samochód ciężarowy?

Jak samodzielnie dbać

Od samochodów ciężarowych wyjątkowo wymaga się niezawodności w różnych okolicznościach. Jednocześnie są to pojazdy szczególnie narażone na różnorodne uszkodzenia ze względu na bardzo intensywną eksploatację w różnych warunkach. Kluczową rolę odgrywają więc regularne przeglądy w specjalistycznych stacjach diagnostycznych oraz systematyczne serwisowanie. Jednocześnie każdy kierowca pojazdu ciężarowego powinien być zaznajomiony z zagadnieniami dotyczącymi budowy i eksploatacji tych pojazdów. Wiele początkowych objawów usterek jesteśmy w stanie wykryć samodzielnie. W ten sposób można szybko podjąć stosowne działania naprawcze, unikając poważniejszych i bardziej kosztownych napraw.

Zwracaj uwagę na niebezpieczne wycieki

Chociaż współczesne samochody ciężarowe wspomagane są przez szereg nowoczesnych udogodnień, to jednak bieżąca kontrola pojazdu nadal jest najważniejsza. Tak naprawdę to kierowca jest pierwszym i najważniejszym diagnostą, który może zapobiec wielu poważnym awariom. Przede wszystkim musi pamiętać o regularnym sprawdzaniu stanu płynu chłodzącego i oleju. W przypadku ewentualnych niedoborów bardzo szybko może dojść do przegrzania i zatarcia silnika.

Kolejna kwestia to wycieki oleju. Nie da się ich samodzielnie usunąć na trasie, ale to właśnie one są najpoważniejszą przyczyną ubytków płynu chłodzącego. Najczęściej powodem tej usterki jest uszkodzony wąż lub cybant, więc kierowca jest w stanie poradzić sobie samodzielnie, bez konieczności wzywania pomocy drogowej.

Do wycieków może dochodzić z różnych układów pojazdu, np. z łożysk w osiach naczepy. Gdy zauważamy, że dochodzi do wycieków, należy jak najszybciej udać się do serwisu. Brak odpowiedniej reakcji i dalsza, długotrwała jazda z uszkodzonymi łożyskami może skutkować koniecznością wymiany całej osi naczepy, a nie jedynie samego łożyska.

Nie zawsze jesteś w stanie samodzielnie dokonać napraw

Chociaż zachęcamy do bieżącej kontroli stanu pojazdu ciężarowego, to jednak kierowca nie jest w stanie, a nawet nie powinien podejmować się wielu napraw samochodu. Są układy, których lepiej nie ruszać bez stosownego doświadczenia i wiedzy dotyczącej ich prawidłowej obsługi. Przykładowo, instalację elektryczną zawsze powinniśmy oddać w ręce profesjonalnych fachowców, którzy specjalizują się w elektromechanice samochodów ciężarowych. Szczególnie w przypadku nowoczesnych i zaawansowanych technologicznie ciężarówek nawet “niewinna” ingerencja w układ elektryczny może być przyczyną kosztownej awarii. W takich sytuacjach zapraszamy do Autoserwisu „Tosa”.

,